BakiYORUM
BakiYORUM
Anasayfa | Profil | Kayıt | Aktif Konular | Üyeler | Arama | SSS
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Şifreyi Hatırla

Tüm Forumlar
 Resim Dersleri
 Orantı
 Forum Locked  Konu kilitlendi

Yazan önceki konu Konu sonraki konu  
admin
Forum Admin

36 Mesaj
mesaj iletmiş - 17/07/2002 :  10:27:03  profili göster  email Gönder  Visit admin'nın Anasayfası
Desende oranların doğru bir biçimde kağıda aktarılması desenin dengeli ve gerçekçi olması için çok önemlidir. Doğru oranları bulmak için en kullanışlı araç çizim yaptığımız kalemdir: Kalemi avucumuzun içinde çizilen figüre paralel tutarız.

Bu durumda ilk önce figurün bir bölümü -referans-(insanda genellikle kafa seçilir) uzunluğu/genişliği kalem üzerinde ne kadar uzunluğa denk geliyorsa başparmağımızla belirleriz. Daha sonra kalemi aşağı ve yana hareket ettirerek figürde bu referans uzunluğundan kaç tane olduğu ve bunların figürde nereye denk geldiği saptanarak kağıda geçirilir. Bu şekilde yeni referanslar alınarak figürün parçalarının birbirine oranını buluruz.

İnsan vücudundaki baş-gövde oranları her insanda, cinsiyette ve yaşta farklılık gösterse de ortalama bir model sunulabilir. Yetişkin bir erkekte gövde 7.5-8 baş iken, kadında 6.5-7 dir. Bu oran bebeklerde 3 olurken çocuktarda 5 civarındadır.

Belli başlı bazı oranlar şöyledir:

-Ayaklar bir kafa uzunluğundadır
-Eller alın ve çene uzunluğu kadardır
-Yetişkin erkekte omuzlar iki kafa uzunluğundadır
-Bel vücudun tam ortasındadır
-İki göz arasında bir göz kadar aralık vardır
-Burun uzunluğu kafanın üçte biridir
-Dudaklardan çıkan dikmeler gözlerin ortasına denk gelir

Forum Locked  Konu kilitlendi
Hızlı geçiş:

BakiYORUM

© BakiYORUM